Kto z nas nie ma pary dżinsów i prostego podkoszulka w swojej garderobie? Myślę , że chyba nie ma takiej osoby wśród nas. Praktycznie jest to podstawa naszej garderoby.
Warto przypomnieć, że już od czasów Renesansu spodnie szyte z tkaniny denim (bo tak nazywana była tkanina popularnie nazywana u nas dżinsem) były to spodnie robocze przeznaczone dla marynarzy i żeglarzy, które charakteryzowały się dużą wytrzymałością. Właśnie dzięki temu spodnie te zdobyły popularność na nowym kontynencie – Ameryce ( XVII i XVIIIw.) – wśród poszukiwaczy złota, farmerów i kowbojów.
Do codziennej garderoby trafiły po raz pierwszy po drugiej wojnie światowej , kiedy to młode pokolenie chciało zamanifestować swoją postawę i zanegować świat wartości swoich rodziców.
Protest przeciw mieszczańskim ideałom, przeciw konserwatyzmowi i „porządności” przejawił się między innymi w ubiorze .
Młodzież chętnie nosiła ubrania ,które nie pochodziły ze „salonów” , ale ze świata robotników , farmerów, żołnierzy . Po raz pierwszy dżinsy , które służyły do „brudnej roboty” były noszone przez młodych, atrakcyjnych gwiazdorów Hollywood – Marlona Brando i Jamesa Deana , którzy stali się ikonami młodej generacji.
Idole nosili wtedy dżinsy dopasowane i przybrudzone. Kreacje Brando i Deana w filmach „Tramwaj zwany pożądaniem” (1951), „Na wschód od Edenu” (1955) idealnie ucieleśniały wizerunek zbuntowanego nastolatka. Równie znaczącą ikoną ówczesnego stylu był Elvis Presley – król Rock’n’Roll’a. To właśnie po jego koncertach ,na których potrząsał biodrami w obcisłych dżinsach, spodnie te stawały się artykułem pierwszej potrzeby. Kostium Marlona Brando z filmu „Tramwaj zwanypożądaniem” (1951) wylansował kolejny kultowy element garderoby –koszulkę treningową zapaśników – dopasowany t-shirt .
W konsekwencji tego filmu szeroka oferta białych t-shirtów , pierwotnie produkowana tylko jako bielizna mogła być sprzedawana w wielu amerykańskich sklepach jako odzież wierzchnia .

Dzisiaj dżinsy i t-shirt
– oryginalnie przynależne do ikony „młodych zbuntowanych” są dziś cenionymi częściami garderoby na całym świecie. Praktycznie są uniformem dla mas – od niemowlaków do staruszków, a skórzana , a czarna kurtka – Black Perfecto zawsze kojarzona z naturą outsidera została wcielona przez różne subkultury młodzieżowe np takie jak Punk czy Skinhead.
Joanna Stasiak-Szafrańska
W filmie „Dziki ”(1955) Marlon Brando pojawił się w czarnej ,skórzanej, krótkiej kurtce „Black Perfecto” – oryginalnie zaprojektowanej jako kurtka motocyklowa w 1928r.
Kombinacja T-shirt, dżinsy (szczególnie Levi’s) i skórzana kurtka stała się uniformem młodzieży amerykańskiej, powojennego pokolenia zbuntowantch.
